Ndryshimi mes inspektimeve të "Ernest Çoba"

1.050 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Imzot '''Ernest Çoba''' (Vau i Dejës, 16 shkurt 1913 - 8 janar, 1980) ka qenë klerik i lartë katolik. == Biografia == == Referencat == {{reflist|2}} Kategoria:Biografi shqipta...)
 
v
Imzot '''Ernest Çoba''' ([[Vau i Dejës]], [[16 shkurt]] [[1913]] - Burgu i Tiranës, [[8 janar,]] [[1980]]) ka qenë klerik i lartë katolik.
 
== Biografia ==
U lind më 16 shkurt 1913, në Laç të Vau të Dejës, ku familja e tij, një prej më të vjetrave të [[Shkodra|Shkodrës]], ishte vendosur në kohën e [[Rrethimi i Shkodrës (1912-13)|rrethimit të qytetit nga malazezët]]. Mësimet fillore e të mesme i kreu në [[Ish-kolegji saverian, Gjimnazi "At Pjetër Meshkalla"|Kolegjin Saverian]] e në Seminarin Papnor në Shkodër. Kreu studimet e larta për teologji e filozofi. Më 9 shkurt të vitit 1936 u shugurua meshtar nga delegati apostolik dhe administratori i Arqidioqezës së Shkodrës, Imzot Giovanni della Pietra S.J., dhe pas dy ditësh çoi meshën e parë.
 
Shërbeu në detyra të ndryshme pranë Seminarit Papnor e si mësues i besimit ndër shkolla të qytetit nga viti 1938 deri më 1946.<ref name=":02">{{Cite book|title=Fjalor Enciklopedik i Viktimave të Terrorit Komunist I (A-Ç)|last=|first=|publisher=Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit|year=2012|isbn=978-9928-168-01-6|location=Tiranë|pages=253-254}}</ref>
 
== Referencat ==
112

edits