Dallime mes rishikimeve të "Alipashiada"

758 bytes added ,  3 vjet më parë
+
(Faqe e re: Nëse do t’i referohemi një dokumenti tjetër, pohimeve të këshilltarit më të afërt dhe të besuar të Ali Pashës, Haxhi Shehretit, njeriu që i qëndroi në gjallje, por edhe...)
 
(+)
'''Alipashiada''' është një poemë epike në [[Gjuha greke|gjuhën greke]] shkruar në shekullin XIX nga delvinjoti Haxhi Shehreti kushtuar [[Ali Pashë Tepelena|Ali pashë Tepelenës]].
Nëse do t’i referohemi një dokumenti tjetër, pohimeve të këshilltarit më të afërt dhe të besuar të Ali Pashës, Haxhi Shehretit, njeriu që i qëndroi në gjallje, por edhe në vdekje më pranë se kushdo tjetër monarkut. Biografinë e vargëzuar që ai ka bërë për tepelenasin thotë :
 
== Historiku ==
Poema ka mbijetuar e fragmentuar dhe e botuar në forma të ndryshme. Më 1837 u botua një përmbledhje dhe komente për 4500 vargje të saj nga udhëtari dhe diplomati anglez William Martin Leake. Më 1870 u botuan 3000 vargje nga studjuesi helenist Kostandin Sathas në punimin e tij "Teza historike", ku Sathas përmend të dhëna për autorin që kish qenë delvinjot, mik i hershëm i Ali Pashës dhe anëtar i oborrit të tij në Janinë së paku deri më 1812.<ref>{{Cite web|url=http://www.gazetatema.net/2016/11/13/alipashaida-eposi-i-harruar-i-ali-pashe-tepelenes/|title="Alipashaida", eposi i harruar i Ali pashë Tepelenës|date=13 nëntor 2016|website=gazetatema.net|last=Koçi|first=Dorian|publisher=Gazeta "Tema"}}</ref>
 
Libri fillon me një parathënie nga
 
“Ka të tjera ëndrra thellë, me dëshirë të perëndisë
[[Ali Pashë Tepelena (poemë shqip)]]
 
== LiteraturaReferencat ==
<references />
(Koçollari, Irakli, “Alipashaida e Haxhi Shehretit”, “Onufri”, Tiranë, 1998, f. 221)
 
=== Literatura ===
 
* {{Cite book|title=Alipashaida e Haxhi Shehretit|last=Koçollari|first=Irakli|publisher=Onufri|year=1997|isbn=|location=Tiranë|pages=}}
 
[[Kategoria:Shqipëria osmane]]
112

edits