Ndryshimi mes inspektimeve të "Valiu"

213 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Valiu ka qenë qeveritar i një vilajeti në shek.XVI-XVII dhe i një elajeti në shek.XVIII-XIX në Perandorinë Osmane. Deri në vitet ’30 të shek.XIX tokat shqiptare bënin pjes...)
 
v
'''Valiu''' (nga [[Gjuha arabe|arabishtja]]: والي ''Wāli'') është një titull administrativ i përdorur gjatë Kalifatit dhe Perandorisë Osmane për të caktuar qeveritarë të njësive administrative. Vazhdon të jetë në përdorim në vendet me ndikim të thellë nga kultura islame. Njësia administrative që një vali qeveris quhet Wilayah, ose në rastin e [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]], një [[Vilajeti|vilajet]].
Valiu ka qenë qeveritar i një vilajeti në shek.XVI-XVII dhe i një elajeti në shek.XVIII-XIX në Perandorinë Osmane. Deri në vitet ’30 të shek.XIX tokat shqiptare bënin pjesë në elajetin e Rumelisë. Valiu ishte në elajet përfaqësuesi më i lartë i pushtetit qendror dhe kryekomandant i forcave të armatosura kur nuk caktohej një tjetër për punët ushtarake në kohë lufte. Këtë post si valiu i elajetit të Rumelisë e zunë më 1802-1803 Ali Pashë Tepelena dhe më 1804-1806 Ibrahim Pashë Bushatlliu. Nga vitet ’30 të shek.XIX me reformat e Tanzimatit dhe me ndarjen e elajetit të vjetër të Rumelisë në tri elajete më të vogla, valiu ishte vetëm përfaqësues më i lartë i pushtetit qendror në njërin nga elajetet. Me krijimin në vitet 1864-1868 të vilajeteve si njësia më e madhe administrative, valiu u vu në krye të secilit prej tyre.
 
== Termi osman ==
'''''Vali''''' ka qenë titull i qeveritarit më të zakonshëm të Perandorisë Osmane, që qeveriste një vilajet; shpeshherë ka qenë një oficer ushtrie me titullin [[pasha]].
 
== Referencat ==
<references />
[[Kategoria:Perandoria Osmane]]
122

edits