Dallime mes rishikimeve të "Alegoria"

1 byte removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: ''''' → ''' (2) duke përdorur AWB)
No edit summary
'''Alegoria''' - Alegori vjen nga greqishtja allegoria, nga allos - tjetër dhe agereia - flas, them, d.m.th te folur për ta kuptuar ndryshe.
 
Alegoria paraqet nje frazë ose shprehje, prapa se cilës nënkuptohet një domethënie tjetër ; metafore e zgjeruarzgjatur. Ajo ka një kuotim jo të drejtpërdrejtë, por të nënkuptuar. Hartime letrare, qe ndërtohen mbi bazën e alegorisë, janë fabulat dhe parabolat. Alegoria ka lindur nga paralelizmi midis jetës se njeriut dhe natyrës e jetës se kafshëve. Ne krijime alegorike dhelpra përfaqëson njeriun hileqar e dinak, ujku njeriun e keq, etj. Një nga arsyet për krijimin e alegorisë ka qene pamundësia për te folur hapur e për te thëne te vërtetën. Krijime te bukura alegorike janë fabulat "Dy qete dhe ujku" te Naim Frasherit, "Ujku dhe qengji" te Cajupit, etj.
 
Alegoria ndërtohet nga dhe me mbi bazën e simboleve. "Vaji i bilbilit" i Ndre Mjedës është një krijim alegorik i ndërtuar mbi bazën e simboleve (''bilibili'' simbolizon shqiptarin e robëruar, ''kafazi'' pushtimin turk).
Anonymous user