Dallime mes rishikimeve të "Alegoria"

705 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
== Etimologjia ==
Fjala e ka prejardhjen nga [[greqishtja e lashtë]] αλληγορία, (''allegoréo'') e përbërë nga ἀλλή + ἀγορεύω; ku ἀλλή vjen nga ἄλλος (''allos''), "tjetër, ndryshe" dhe ἀγορεύω (''agoreuo'') "kuvendoj"<ref>[http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3Da%29goreu%2Fw ἀγορεύω], Henry George Liddell, Robert Scott, ''A Greek-English Lexicon'', on Perseus Digital Library</ref> që vjen nga ἀγορά (''agora'') "kuvend".<ref>[http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3Da%29gora%2F ἀγορά], Henry George Liddell, Robert Scott, ''A Greek-English Lexicon'', on Perseus Digital Library</ref> Pra, "them diçka që duhet kuptuar ndryshe".<ref name=":0">{{Cite book|title=Fjalor shpjegues i termave të letërsisë|last=F. Leka, F. Podgorica|first=S. Hoxha|publisher=Universiteti Shtetëror i Tiranës, Instituti i Historisë dhe i Gjuhësisë|year=1972|isbn=|location=Tiranë|pages=11}}</ref>
 
== Llojet ==
Koncepte abstrakte ose fenomene të ndryshme pasqyrohen me ndihmën e një figure të gjallë e konkrete. Kështu p.sh. Drejtësia paraqitet në mënyrë alegorike me figurën e një gruaje sylidhur e me një peshore në duar, ''Shpresa'' pasqyrohet nga një spirancë. Sytë e mbyllur, peshorja dhe spiranca janë simbole.
 
Alegoria mund të kufizohet në një figurë të vetme ose mund të shtrihet në një poezi, poemë apo roman të tërë. ''Komedia Hyjnore'' është një poemë alegorike. Zhanre të tjera letrare që janë tipike alegorike janë ''fabulat'' dhe ''parabolat'', ku dinakëria përfaqësohet nga dhelpra, lakmia nga ujku, pabesia nga gjarpëri, etj.<ref name=":0" />
 
== Referencat ==
222

edits