Dallime mes rishikimeve të "Liceu Francez"

413 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:Shadije Beli 1940.jpg|parapamje|Shadije Beli 1940]]
[[Skeda:Shadije_Alizoti_Beli_klasa_e_VI_(viti_1928).jpg|parapamje|288x288px|Shadije Alizoti Beli klasa e VI (viti 1928)]]
[[Skeda:Pamje_nga_vizita_e_senatorit_francez_Zhysten_Godard_ne_Pogradec_me_1921_.Mes_tyre_me_numur_(3)_Syhbi_Beli_.jpg|parapamje|459x459px|Zhysten Godar (Justin Godart) (26 Nëntor 1871-12 Dhjetor 1956) ]]
=== Shadije Alizoti Beli ===
Nje nxenese e shkelqyer, me rezultate te larta. Zoteronte disa gjuhe te huaja.
 
 
Xavier de Courville Doktor i Letrave (Paris Sorbonne, 1943),specialist në historinë e teatrit të shekullit të 18-të. - Drejtor i grupit teatror "The Little Scene" (1920-1930), themelues i Teatrit Arlequin (1930), pastaj profesor letrash në Shqipëri (1932-1939), autor i transmetimeve lirike në radio, ai rifilloi me gruaja Jacqueline Casadesus Arlequin Teatri në 1941, u bë Micropéra në vitin 1954.
 
== Aspekte nga vizitat e personaliteteve te huaj ne Shqiperi ==
=== Zhysten Godar Zhysten Godar (Justin Godart) (26 Nëntor 1871-12 Dhjetor 1956) ===
Personalitet politik francez me ide përparimtare, deputet dhe ministër në qeverinë e Francës gjatë Luftës I Botërore, mik i Shqipërisë, të drejtat e së cilës i mbrojti në arenën ndërkombëtare. Vizitoi Shqipërinë disa herë e në periudha të ndryshme: së pari më 1921, pasi kishte ngritur zërin në përkrahje të të drejtave kombëtare të Shqiptarëve të marra nëpër këmbë nga Fuqitë e Mëdha fituese të Luftës I Botërore dhe nga shtetet fqinje ballkanike. Prane tij  Sybi Beli.
[[Skeda:Pamje_nga_vizita_e_senatorit_francez_Zhysten_Godard_ne_Pogradec_me_1921_.Mes_tyre_me_numur_(3)_Syhbi_Beli_.jpg|parapamje|459x459px|Zhysten Godar (Justin Godart) (26 Nëntor 1871-12 Dhjetor 1956) ]]
<br />[[Skeda:Korce.Pamje_nga_balloja_e_vitit_1938._Pjesemarres_Kryetari_Bashkise,Prefekti.Ne_rradhen_siper_i_treti_majtas_Xhavid_Beli.jpg|parapamje|351x351px|Korce. Pamje nga balloja e vitit 1938. Pjesemarres Kryetari Bashkise,Prefekti.Ne rradhen siper i treti majtas Xhavid Beli]]
[[Skeda:Korce,Pogradec.Nga_vizita_e_perfaqesueseve_te_Fuqive_te_Medha,_per_ceshtjen_e_kufijve,viti_1922..jpg|parapamje|315x315px|Korce,Pogradec.Nga vizita e perfaqesueseve te Fuqive te Medha,ceshtjen e kufijve,viti 1922. Mes tyre Sybi Beli (i pari djathtas ne rradhen siper) ]]
11

edits