Dallime mes rishikimeve të "Feja"

1 byte removed ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
Marrëdhënie e qenieve njerëzore me një Perëndi ose perenditë ose me gjithçka që ata e mendojnë të shenjtë ose, në disa raste, thjesht të mbinatyrshme. Rreth 35% e popullsisë në botë janë të krishter e cila eshte feja me e perhapur ne bote
 
Feja është nje sistem mendimi, ndjenje, dhe veprimi qeq ushtrohet nga nje grup dhe qe u jep anetareve nje synim perkushtimi; nje norme e sjelljes nga e cila individet mund te gjykojne pasojat vetjake dhe shoqerore te veprimeve te tyre; dhe nje model drejtues me te cilin individet mund te lidhen me grupin e tyre dhe gjithesine e tyre.
 
Nje shkak, parim, ose veprimtari e ndjekur me zell ose perkushtim te ndergjegjshem.