Dallime mes rishikimeve të "Ebu Jusufi"

828 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
No edit summary
{{Infobox person
| emri = Ebu Jusuf
| emër tjetër = Ebu Jusuf Jakub bin Ibrahim el-Ensari
| foto =
| përshkrimi =
| datëlindja = 113 ose 117 H / 735 ose 739
| vendlindja = [[Kufa]] , [[Irak]]
| data e vdekjes = 181 H / 798
| vendvdekja = [[Bagdad]] , [[Irak]]
| qyteti ku jeton =
| kombësia =
| nënshtetësia =
| arsimimi =
| shkolla =
| profesioni =
| vepra të njohura =
| i njohur =
| e njohur =
| vitet aktiv =
| kompania =
| organizata =
| titulli =
| posti politik =
| paraardhësi =
| pasardhësi =
| partia =
| statusi civil =
| bashkëshortja =
| bashkëshorti =
| fëmijë =
| prindër =
| çmime =
}}
'''Ebu Jusuf Jakub bin Ibrahim el-Ensari''' ([[Gjuha arabe|Arabisht]]: '''أبو يوسف يعقوب بن إبراهيم الأنصاري''') i njohur si '''Imam Ebu Jusufi''', ishte nxënës i dijetari të njohur islam [[Ebu Hanife]], i cili ndihmoi përhapjen e medh'hebit [[Hanefi]] nëpërmjet shkrimeve të tij dhe pozitës së qeverisë që ka pasur. Libri i tij më i famshëm ishte ''Kitab al-Kharaj'', një traktat mbi taksat dhe problemet fiskale të shtetit.