Ndryshimi mes inspektimeve të "Semiramis Alia"

Referencë për takimin e parë me Ramizin
(Korrigjim i takimit të parë me bashkëshorten e ardhshme.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Referencë për takimin e parë me Ramizin)
'''Semiramis Alia''' lindi në Elbasan në vitin 1925, bashkëshorte e [[Ramiz Alia|Ramiz Alisë]]. Ajo ishte vajza e profesorit të njohur [[Aleksandër Xhuvani]]. Semiramis Alia, ndryshe nga shumë gra të ish-udhëheqësve komunistë, nuk u mor me politikë, por punoi si pedagoge në Fakultetin e Shkencave. Bashkëshortja e Ramiz Alisë vdiq në vitin 1986 nga një sëmundje e rëndë.
 
Ramizi dhe Semiramisi u njohën gjatë punimeve të Konferencës së Rinisë për Shqipërinë e Mesme dhe të Veriut mbajtur më 2 tetor 1944 në [[Priskë]]<ref>{{Cite book|title=Enveri ynë|last=Alia|first=Ramiz|publisher=8 Nëntori|year=1988|isbn=|location=Tiranë|pages=72}}</ref>, më pas u ritakua në [[Moskë]] ku gjendeshin me studime. Ai vazhdimisht ka folur me shumë dobësi për të, duke e përshkruar me shumë dashuri në librin biografik "Jeta ime". Nga martesa e Ramizit dhe Semiramisit lindën tre fëmijë. Dy vajza, Zanën, Besën, si dhe një djalë, Arbeni.
në [[Moskë]] ku gjendeshin me studime. Ai vazhdimisht ka folur me shumë dobësi për të, duke e përshkruar me shumë dashuri në librin biografik "Jeta ime". Nga martesa e Ramizit dhe Semiramisit lindën tre fëmijë. Dy vajza, Zanën, Besën, si dhe një djalë, Arbeni.
 
Ajo vdiq në vitin 1985 nga një sëmundje e rëndë, vit në të cilin ndërroi jetë edhe nëna e Ramiz Alisë.
16

edits