Ndryshimi mes inspektimeve të "Uji"

No change in size ,  1 vit më parë
(Rregullova një gabim drejtshkrimor)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Anomalia e ujit ==
Uji gjatë ftohjes tkurret në mënyrë lineare deri rreth temperaturës +- 4 °C. Pastaj në mënyrë jolineare fillon tkurrjen dhe në temperaturën +- 100 °C arrin densitetin më të madh prej 1kg/L. Me ftohjen e mëtejshme densiteti i tij nuk zvogëlohet, por për habi zmadhohet gradualisht dhe në pikën e shkrirjes uji ka densitet më të madh se në temperaturën + 4 °C. Kjo dukuri quhet anomalia e ujit. Fjala anomali do të thotë sjellje jashtë parimeve.
 
== Veçoritë termale ==
Anonymous user