Ndryshimi mes inspektimeve të "Illyricum Sacrum"

ska përmbledhje të redaktimeve
 
'''''Illyricum Sacrum''''' është një vepër enciklopedike e shumëvëllimshme shkruar në [[Latinisht|latinishte]] klasike që trajton historinë kishtare në viset kroate si dhe historinë e [[Kisha Katolike Romake|Kishës Katolike]] në ''[[Ilirikumi|Illyricum]]''-in klasik, sot [[Ballkani Perëndimor]]. Vepra u botua në tetë vëllime gjatë viteve 1751-1819, e vëllimi i nëntë i të cilës u botua më 1909.<ref>{{Cite web|url=http://enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=27106|title=Illyricum sacrum|publisher=Croatian Encyclopedia}}</ref>
 
== Historia ==
{{DEFAULTSORT:Illyricum Sacrum}}
[[Kategoria:Enciklopedi]]
[[Kategoria:Iliri]]
[[Kategoria:Dokumente të kishës katolike]]
[[Kategoria:HistoriaKisha shqiptareKatolike në Shqipëri]]
992

edits