Ndryshimi mes inspektimeve të "Piramida (roman)"

ska përmbledhje të redaktimeve
{{Infobox libër
[[Skeda:Piramida (Roman).jpg|thumb|200px]]
| emri = Piramida
| foto = [[Skeda:Piramida (Roman).jpg|thumb|200px150px]]
| titulli_i_fotos =
| autori = Ismail Kadare
| illustratori =
| artisti_kopertinës =
| shteti = Shqipëri
| gjuha = [[shqip]]
| subjekti =
| zhnari = roman
| botuesi = [[Shtëpia botuese Çabej]]
| data_e_botimit = 1992
| faqe =
| isbn =
}}
 
'''Piramida''' është roman i shkrimtarit [[Ismail Kadare]] i shkruar në vitet 1988-1992 dhe i botuar nga Sh.B. Çabej më 1992.
 
== Vepra ==
UPjesa e parë u shkrua në vitet 1988-1990 dhe u dërgua për botim në atë periudhë po u refuzua nga botuesi shqiptar.<ref name="Fayé"/> U botua në trajtë novele në janar 1991 në disa numra të gazetës së re opozitare [[Rilindja Demokratike]].<ref name="Elsie">{{cite book|author1=Robert Elsie|authorlink1=Robert Elsie|title=Albanian Literature: A Short History|date=2005|publisher=I.B.Taurus|isbn=1-84511-031-5|page=178}}</ref> Pas vendosjes së pluralizmit u përfundua dhe u botua në Tiranë dhe Paris.<ref name="Fayé">{{cite book |last=Fayé|first=Éric|editor-last=Kadaré|editor-first=Ismail|title=œuvres completes: tome 1|publisher=Editions Fayard |date=1993|pages=80-82}}</ref>
 
Ngjarja vendoset në [[Egjipti i lashtë|Egjiptin e lashtë]], ku faraoni Keops mbikëqyr ndërtimin e varrit të tij, një piramidë madhështore, të cilën e ndërtojnë mijëra nënshtetas të indoktrinuar. Piramida përpin resurset dhe energjinë e Egjiptit, me mijëra vdesin gjatë ndërtimit të saj ndërsa faraoni i çmendur Keopsi lëshon në mënyrë periodike valë arrestimesh dhe torturash ndaj atyre që akuzohen rrejshëm për sabotimin e projektit.<ref name="Publishersweekly">https://www.publishersweekly.com/978-1-55970-314-7</ref>
 
== Kritika letrare dhe çmimet ==
Në vitin 1993 romani u shpërblye në Francë me çmimin Prix Méditerranée.<ref name="Gaspon">{{cito uebin|author=Nicole Gaspon|title=ISMAÏL KADARÉ COURONNÉ POUR «LA PYRAMIDE»|url=https://www.humanite.fr/node/54199|website=L'humanity|accessdate=24 shtator 2019|date=14 prill 1993}}</ref> Sipas Publishers Weekly Kadare e tregoi veten prapë mjeshtër të parabolës politike.<ref name="Publishersweekly"/>
 
== Shih edhe ==
*[[Qorrfermani]]
 
== Referimet ==
Anonymous user