Ndryshimi mes inspektimeve të "Lugthi"

441 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Me kalimin e një pjese të vogël të ushqimit në duodenum fillon zbrazja e lukthit.
 
== Rivendosja e vlerave optimale te pH ==
Pasi ushqimi qe eshte shperber dhe eshte kthyer ne formen e kimies ai kalon ne duoden nepermjet sfinkerit te polirikut dhe aty ndodh procesi i shperberjes se te gjitha makromolekulave.Si fillim kimia me pH 1-1.5 duhet te marre vlerat optimale te ph 6.9-7.4 dhe kjo behet me ane te nje lende te prodhuar nga pankreasi Hidrogjen Karbonat Natriumi i cili ka permbajtje bazike dhe rrit pH e kimies ne vlera optimale qe nuk e demtojn pjesen e duodenit.
 
<nowiki>:</nowiki>
By: Zeman Abazaj
 
'''pankreatike'''
 
'''Tripsina'''
 
'''N'''
 
 
== Shiko edhe ==
5

edits