Ndryshimi mes inspektimeve të "Hipertensioni"

4 bytes removed ,  1 vit më parë
v
Undid edits by 82.114.75.3 (talk) to last version by ArbriJ
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Undid edits by 82.114.75.3 (talk) to last version by ArbriJ)
'''[[Hipertensioni]]''' ose shtypja e lartë e gjakut është një sëmundje në të cilën shtypja e gjakut ka nivele të larta dhe permanente mbi arterjet.
 
Dihet se presioni arterial nuk është konstant dhe në periudha të ndryshme gjatë ditës ndryshon nga vlerat më të larta gjatë [[sistola|sistolës]] në vlerat mhani karinmë të ulëta gjatë [[diastola|diastolës]] së zemrës. Nëse këto vlera i tejkalojnë kufijtë e përcaktuar për presionin ose shtypjen normale atëherë flasim për presion të lartë të gjakut ose hipertension. Sipas kritereve të përcaktuara nga OBSh (Organizata botërore e shëndetësisë) vlerat normale të presionit arterial sistolik janë rreth 140 mmHg ndërsa presioni diastolik duhet ti ketë vlerat rreth 90 mmHg.