Ndryshimi mes inspektimeve të "Meteori"

4 bytes removed ,  5 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎Shiu Meteorik: Shtova përmbajtje të dobishme në lidhje me meteoret)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
'''Meteorët'''
Meteorët janë trupa të vegjël të errët,që lëvizin me shpejtësi të madhe në hapësirën kozmike.Këta formohen nga shkatërrimi i trupave te tjerë qiellorë.Kur një meteormut hyn me shpejtësi në atmosferen e tokës si pasoje e fërkimit ,nxehet,shkrihet dhe avullon pjesërisht ,duke e ndricuar për një cast qiellin.Kjo dukuri të lë përshtypjen sikur është këputur një yll ,prandaj në popull quhen "yje që këputen”.
 
 
== Shiu Meteorik ==
Anonymous user