Dallime mes rishikimeve të "Gjatësia"

No change in size ,  1 vit më parë
Shembull : Rregullova gabimet drejtshkrimore
(Shembull : Rregullova gabimet drejtshkrimore)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
simboliNj = m |
formula = [[Sistemi SI|përkufizimi]] |
rezreze = - |
|}}
 
'''Gjatësia''' (simboli '''<math>l</math>, <math>L</math>''' ) është masa e një trupi fizik po ashtu ajo është edhe rruga që një trup ose një objekt që gjendet në lëvizje, kalon brenda një kohe të caktuar. Për krahasimin e lartësive, rrugës së kaluar të trupave në gjuhen shqipe edhe për gjatësin përdoren njësitë nga sistemi ndërkomarë i madhësive, d.m.th. [[metri]]. Në disa vende të botës për matje të gjatësise, në lëmi të ndryshme përdoren edhe sisteme tjera, kështu për shembull në [[ShBA|SHBA]] për matjen e gjatësisë përdoret njësit e sistemit amerikanë dhe të Britanisë së Madhe, si: inç (inch) , fut (foot), jard (yard) dhe majl (mile). Po ashtu edhe në disa lëmi si në astronomi, mikrobiologji përdoren dis terme të cilat në faktë janë shumëfishe të njësisë bazë. Për të bërë krahasimet në mes të këtyre sistemeve janë marrveshjet ndëkombëtare.
 
Për të kuptuar më lehtë krahasimet, përpos metrit si njësi bazë, për gjatësi përdoren edhe nënfishet dhe shumë fishet e metrit si [[milimetri]], [[centrimetri]], [[kilometri]] etj.
 
== Historia e matjes së gjatësisë ==
Anonymous user