Ndryshimi mes inspektimeve të "Ismail Vërlaci"

447 bytes added ,  10 muaj më parë
 
== Biografia ==
U lind në Korfuz, ku familja dhe të afërmit e tij ishin vendosur nga zhvillimet politike në Shqipëri gjatë [[Lufta e Parë Botërore|Luftës së Parë Botërore]], i biri i [[Shefqet bej Vërlaci|Shefqet bej Vërlacit]] dhe Semiramis hanëmit të [[Ymer pashë Vrioni|Ymer pashë Vrionit]].<ref>{{Cite book|title=[[Lebenserinnerungen]]|last=Vlora|first=Eqrem bej|publisher=IDK|year=2003|isbn=99927-780-6-7|location=Tiranë|pages=596|authorlink=Eqrem bej Vlora|language=sq|trans-title=Kujtime 1885-1925|translator=[[Afrim Koçi]]}}</ref> Ndoqi dhe kreu studimet e veta në Itali, duke u diplomuar për ''Ekonomi tregu'' ([[Gjuha italiane|it]]. ''Economia e commercio'') në Romë më 1939. U punësua në Ministrinë e Jashtme të Italisë ku mori postin e zv/konsullit, prej ku dha dorëheqjen më 1943.<ref>{{Cite web|url=https://blokukombetarindependent.com/dr-ismail-verlaci/|title=Dr. Ismail Vërlaci|website=Bloku Kombëtar Indipendent|accessdate=31 maj 2020|language=it}}</ref>
 
== Referime ==
Anonymous user