Dallime mes rishikimeve të "Fëmija"

117 bytes added ,  1 vit më parë
U kthye versioni 2123000 i bërë nga 185.67.177.234 (diskutimet)
(Fixed grammar)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular iOS app edit
(U kthye versioni 2123000 i bërë nga 185.67.177.234 (diskutimet))
Etiketa: Undo
=== Fazat e fëmijërisë ===
Fazat e zhvillimit të fëmijës nuk janë të përcaktuara qartazi dhe në mënyrë unike në të gjitha vendet sepse ato varen nga koha, shteti dhe disiplina kur ato janë zbatuar. Në [[Evropë]], ekzistojnë zakonisht këto faza:
#I porsalindur (nga 0 deri 1 vjet28 ditë)
#Foshnjëria (128 vjetditë deri 2 vjet)
#Fëmijëria (2 deri në 6 vjeç)
#Fëmijërinë e vonë prej(6 deri në 15 vjet14 vjeç) dhe
#Fazën e fundit të fëmijërisë(1514 deri në 18vjeç)
Në [[ShBA|Shtetet e Bashkuara]], termi fëmijë zbatohet për individët nga mosha 3 vjeçare deri në moshën 187 vjeçare, pornga memosha 8 deri 13 vjeçare konsiderohen si paraadoleshentë, klasifikim ky i përdorur nganjëherë edhe në disa fazavendendryshmeEvropës.
 
===Zhvillimi kognitiv===
Anonymous user