Dallime mes rishikimeve të "Esad Dujaka"

1 byte removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Leter Tabela Fund}}
''' Esad Dujaka ''' gazetar i Radio Televizionit [[RTV21]] <ref>{{Cite web |url=http://www.gtr-center.org/Media_Contact_List.htm |title=MEDIA CONTACT LIST |accessdate=30 dhjetor 2009 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20110418201941/http://www.gtr-center.org/Media_Contact_List.htm |archivedate=18 prill 2011 |url-status=dead }}</ref>, shqiptar nga [[Kosova]]. I lindur ne Gjakove, me 15.06.1945. Me 1 korrik 1968 punesohet gazetar ne revisten javore Zeri i Rinise ne Prishtine. Aty punon deri me 01 janar 1974 ku kalon gazetar i Televizionit Prishtina. Aty punon vetem 6 muaj dhe kthehet gazetar ne te perditshmen Rilindja. Aty kreu detyren e reporterit te lire, pastaj te redaktorit te Kronikes se Qytetit dhe se fundit redaktor i DESK-ut. Kur u ndalua gazeta Rilindja nga pushteti serb i Milosheviqit, Dujaka dhe gazetaret e tjere te Rilindjes filluan ta botojne gazeten e perditshme BUJKU e cila ishte reviste dymujore kushtuar problemeve te bujqesise. Aty punoi deri me 31 maj 1998 prej nga kaloi ne te perditëshmen e re "Kosova Sot" ne cilesine e redaktorit pergjegjes. Aty qendroi deri me 24 mars 1999 kur filloi lufta ne Kosove. Pas luftes prape u angazhua ne kete gazete deri ne fund te janarit 2000 qe me pastaj te kaloi ne RTV21 si producent i Departamentit Informativ, kurse nga viti 2009 është redaktor pergjegjes i WEB faqes se RTV21.
Ka botuar librin e kujtimeve "VITET E RILINJDES"(2013), shtepia botuese "Faik Konica" nga Prishtina@ "Jalifat PulichingPulishing" nga HjustoniHouston (SHBA).
Me 12 shkurt 2014, pikerisht kur gazeta e vetme e perditshme shqipe ne Kosoven e pas Luftes se Dyte Boterore, "RILINDJA", mbushi 69 vjet nga numri i pare, ky autor botoi librin "DEJA VU", me artikujt e zgjedhur te botuar ne gazetat dhe revistat e Kosoves, Shqiperisë,Austrisë,ish Jugosllavisë, nga viti 1968 e deri ne ditët e sotme. Botues eshte shtepia botuese "Jalifat Publishing" nga Houston (USA).
Libri "DEJA VU" eshte postuar edhe ne Librarine elektronike ne Prishtine.
12

edits