Dallime mes rishikimeve të "Palermo"

1 byte removed ,  1 vit më parë
[[Skeda:Lapide marmorea S Nicolò dei Greci.jpg|thumb|left|Kisha e Shën Kollit së Arbëreshëve, pllakë mermeri në kujtim të [[Gjergj Kastrioti (Skënderbeu)|Skënderbeut]]]]
=== Kultura arbëreshe në Palermë ===
Deri në [[Lufta e Dytë Botërore|Luftën e Dytë Botërore]], para një bombë e shkatërroi, Palerma ka pasur ''[[[[Seminari Arbëresh i Palermos|Seminarin Italo-Shqiptar]]'', themeluar nga i madhi [[Gjergji Guxeta|At Gjergji Guxeta]], një shkollë prestigjioze ku studiuan intelektualët më të shquar [[arbëreshët|arbëreshë]] (për shembull [[Nikolla Keta]], [[Dhimitër Kamarda]], [[Zef Skiroi]], etj.).
 
Shqiptarët në Palermo kanë edhe sot kishën e tyre, ''[[Kisha e Shën Kollit së Arbëreshëve]] në Martoranën'', ku është mesha në [[Gjuha greke|gjuhën greke]] dhe [[Gjuha shqipe|shqipe]] në ritin [[Kisha Bizantine Arbëreshe|bizantin-ortodoks]]. [[Eparkia e Horës së Arbëreshëvet]] ka në Palermo një kongregacion fetar i grave arbëreshe/shqiptare të ritit bizantin: ''Kongregacioni i Motrave Basilian e Shën Makrinës'', pranishëm edhe në [[Shqipëria|Shqipëri]] dhe [[Kosova|Kosovë]].
Te [[Universiteti i Palermos]] është ''Katedra e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe'', një nga ata më të vjetër në Itali themeluar nga i madhi arbëresh [[Gaetano Petrotta]]. Në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë, themeluar nga shqiptarët e Sicilisë kryesuar nga [[Hora e Arbëreshëvet]], ekzistoj në Palermo ''Komiteti Italo-Shqiptar'', pas ''Lidhja Italo-Shqiptare'', për pavarësinë e [[Shqipëria|Shqipërisë]], lidhjë rëndësishme për pavarësinë e ardhshme.
[[Skeda:Panoramica Cattedrale di Palermo.jpg|thumb|Katedralja e Palermos]]
 
== Demografia ==
=== Pakicat etnike dhe të huaja ===
Anonymous user