Dallime mes rishikimeve të "Mehmeti III"

2 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
vNo edit summary
| Madhësia e Figurës = 250px
| Detyra = Sulltan i Perandorisë Osmane
| Fillimi i afatit = 1815 shtatorjanar 15941595
| Mbarimi i afatit = 1922 tetordhjetor 1603
| Paraardhësi = [[Murati i III]]
| Pasardhësi = [[Ahmedi i I]]
| Datëlindja = 26 maj 15541566
| Vendlindja = [[Manisa]], [[Perandoria Osmane]]
| Datëvdekja = 1922 tetordhjetor 1603
| Vendvdekja = [[Stamboll]], [[Perandoria Osmane]]
| Kombësia =
| Profesioni = Sulltan (Perandor)
| Feja = [[Mysliman]]
}}
'''Mehmedi i III''' u lind më [[26 Prill|26 prillmaj]] [[15541566]] dhe jetoi gjer më 19[[22 tetordhjetor]] [[1603]]. [[Sulltani|Sulltan]] ishte prej vitit [[15941595]] gjer më [[1603]]. Ishte babai i [[Ahmedi i I|Ahmetit te parë]], mësimet e para i mori në Manisa dhe pas vdekjes së të atit më 15941595 u ul në fron.
 
Bëri një lufte kunder Austris të cilë e fitoi, më pas u bë dhe lufta e njohur "Lufta e Haçovës" të cilën e fituan [[Osmanllinjtë|osmanët]], më pas luftoj me safevidëdsafevidët ku u neshkruajt një marrveshje miqësore. Më vitin 1603 vdiq në [[Stambolli|Stamboll]].
 
== Shih edhe ==
*[[Mehmeti I]]
*[[Mehmeti II]]
 
== Të arriturat e tijë ==
* E pushtoj kalan e Kanixhes.
* Ndërtoi monumente të rëndësishme ne tërë Perandorin.
 
== Shih edhe ==
* [[Mehmeti I]]
* [[Mehmeti II]]
 
== Burimi i informatave ==
225

edits