Dallime mes rishikimeve të "Juri Gagarini"

547 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Kazanü zhvendosi faqen Juri Gagarin te Juri Gagarini nëpërmjet përcjellimit)
No edit summary
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
bjv
[[Skeda:Gagarin in Sweden.jpg|parapamje|350px|Jeta e tij e hershme]]
'''Juri Gagarini''' u lind në fshatin Klushino pranë Gzhatsk më [[9 mars]] [[1934]], i lindur nga Alexey Ivanovich Gagarin (babai) dhe Anna Timofeyevna Gagarin (nëna), thuhet se Alexey ishte nje zdrukthtar, ndersa Anna nje lexuese e pangopur. Yuri ishte i treti nga të katërtit fëmijët, ndërsa prindërit e tij kan punuar në një ferm. Ashtu si miliona njerëz në Bashkimin Sovjetik, familja Gagarin ka vuajtur gjatë pushtimit nazist në Luftën e Dytë Botërore.
 
== Karriera e tij ne Forcat Ajërore Sovietike ==
Anonymous user