Dallime mes rishikimeve të "Jeniçeri"

13 bytes added ,  7 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
 
[[Skeda:Atatürk balo.jpg|parapamje|[[Mustafa Qemal Ataturku|Mustafa Qemali]] si jeniçer]]
'''JeniçerOxhaku i Jeniçerëve''' (nga [[osmanishtja]] ينيچرى ''Yeniçeri'' ka kuptimin "ushtar i ri") përbehet nga njësi infanterie në [[Perandoria Osmane|Perandorinë Osmane]].
 
Jeniçerë quheshin ushtarët këmbësorë me pagesë në [[Ushtria osmane|ushtrinë osmane]]; ata formonin një korpus më vete që përbënte pjesën më të rëndësishme dhe më të zgjedhur të gardës së [[sulltan]]ëve; korpusi i jeniçerëve u krijua nga fundi i shekullit XIV. Radhët e tyre mbusheshin me djemtë e zënë rob gjatë luftërave ose të grumbulluar në bazë të “taksës së gjakut”. Korpusi i jeniçerëve luajti një rol të rëndësishëm, si ushtri e organizuar mirë, për zgjerimin e Perandorisë në fushatat pushtuese në vendet e ndryshme. Jeniçerët dërgoheshin në shërbim edhe për ruajtjen e kalave në viset kufitare; të tillë kishte edhe në trevat shqiptare qysh në shek. XVI. Atyre u jepeshin në zotërim [[Timari|timare]] të rëndësishme. Jeniçerët luajtën një rol të rëndësishëm edhe në jetën politike. Komandanti i tyre ishte një nga funksionarët më të rëndësishëm të shtetit. Në fillim të shek. XIX, me zbatimin e reformave centralizuese edhe në ushtri, korpusi i jeniçerëve u shpërnda me dhunë (1826).