Dallime mes rishikimeve të "Karli I Anzhu"

505 bytes added ,  10 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][pending revision]
v (Rregullova gabime me sintaksën e kodit)
No edit summary
 
[[Skeda:Palazzo Reale di Napoli - Carlo I d'Angiò.jpg|thumb|280px|Karli I Anzhu]]
'''Karli I Anzhu''' (1226/1227 - 7 janar 1285) ishte anëtar i dinastisë Kapetjane dhe themelues i derës së dytë të Anzhuve. Ai ishte udhëheqës i Mbretërisë Anzhuine dhe themelues i mbretërisë së Arbërisë. Përpos që tashëgoi pjesë të territoreve normane dhe ato të Hohenshtaufëve në Arbëri, trashëgoi edhe idenë e pushtimit të tyre. Kësisoj, pas shumë përpjekshesh, bindi edhe feudalët arbërorë dhe shpalli REGNUM ALBANIA me qendër Durrësin dhe e bëri veten mbret të saj. Kjo mbretëri fillimisht zotërone një hapësirë të vogël territoriale, por më vonë territori i saj u zgjerua ndjeshëm.
 
[[Kategoria:Mbretërit e Arbërisë]]
Anonymous user