Dallime mes rishikimeve të "Mbretëria Jugosllave"

Fixed grammar
(Fixed typo)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular iOS app edit
(Fixed grammar)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular iOS app edit
 
 
[[File:Kraljevina Jugoslavija (16–9).svg | thumb | 220x124px | right]]
"Mbretëria e Sllavisë Jugore), e njohur edhe si Mbretëria Serbo-Kroato-Sllovene, ishtë një shtet në Evropën Juglindore dhe Qendrore, që ka ekzistuar gjatë periudhës (1918-1939) dhe gjysmës së parë të Luftës së Dytë Botërore (1939-1943). Ajo u formu në vitin 1918 nga bashkimi i përkohshëm i Shtetit të Sllovenëve, Kroatëve dhe Serbëve (formuar nga bashkimi i territoreve të ish - Perandorisë Austro-Hungareze) me ish - Mbretërinë e Serbisë.[[Skeda:Serbia after Balkan Wars.jpg|parapamje|Zgjerimi territorial i Mbretërisë së Serbisë (gjelbër) dhe Mbretërisë së Malit të Zi (vjollcë) pas vitit 1913.]]
'''Kolonizimi i Kosovës''' me banorë joshqiptarë, kryesisht me [[Serbët|serbë]] aloktonë, ishte një proces i realizuar me plan nga qeveria [[Beogradi|beogradase]] në periudhën mes dy luftërave botërore.
 
== Referime ==