Dallime mes rishikimeve të "Bilbil Klosi"

12 bytes removed ,  9 muaj më parë
→‎top: Përditësim duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(→‎top: Përditësim duke përdorur AWB)
(→‎top: Përditësim duke përdorur AWB)
{{Infobox officeholder|Emri name=Bilbil Klosi|Figura image=|Madhësia e Figurësimage_size=200px|Detyra office=[[Ministria e Drejtësisë e Shqipërisë|Ministër i Drejtësisë]]|Fillimi i afatitterm_start=6 shtator, 1951|Mbarimi i afatitterm_end=13 shtator, 1966|Paraardhësi predecessor=[[Manush Myftiu]]|Pasardhësi successor=U hoq ministria e Drejtësia|Datëlindja birth_date=25 janar, 1915|Vendlindja birth_place=Klos, [[Principata e Shqipërisë]]|Datëvdekja death_date=22 nëntor, 1978|Vendvdekja death_place=[[Tiranë]], [[Republika Popullore e Shqipërisë]]|Kombësia nationality=Shqiptar|Profesioni profession=gjyqtar, prokuror, nëpunës|Shkolla education=Universiteti i Grenoble|Grada shkencore=jurist|Partia party=[[Partia e Punës e Shqipërisë|Partia party Komuniste, më pas Partia e Punës]]|Feja=|Nënshkrimi signature=|Nënshkrimi_madhësia signature_madhësia=|Nënshkrimi_përshkrim signature_përshkrim=}}
 
'''Bilbil Klosi''' ([[Klos (Mallakastër)|Klos]], [[25 janar]] [[1915]] - [[Tirana|Tiranë]], [[22 Nëntor|22 nëntor]] [[1978]]) ka qenë ndihmësgjyqtar në [[Gjyqi Special, 1945|Gjyqin Special]], gjyqtar, politikan shqiptar, Ministër i Drejtësisë i Shqipërisë. Klosi përfshihet në listën e përpiluar nga [[Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit]], që përmbledh pjesëmarrësit që kanë përgjegjësi direkte për krimet e Partisë Komuniste Shqiptare dhe të Ushtrisë Nacionalçlirimtare, duke qene, sipas ligjit nr. 41, anëtarë të strukturave politike dhe ushtarake “që kanë inspiruar, organizuar, urdhëruar, ekzekutuar ose ndihmuar forcat partizane në vepra kriminale”.<ref name="Gazeta Standard">{{cito lajm|url=http://www.standard.al/2014/11/29/lufta-e-dyte-boterore-ne-shqiperi-e-papublikuar-arkivi-i-shtetit-260-emrat-qe-rrefyen-ekzekutimet-ne-ushtrine-partizane/|title=Lufta e Dytë Botërore në Shqipëri, E papublikuar/ Arkivi i Shtetit, 260 emrat që “rrëfyen” ekzekutimet në ushtrinë partizane|publisher=Gazeta Standard|language=sq|date=29 nëntor 2014|accessdate=22 maj 2018}}</ref>