Dallime mes rishikimeve të "Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo"

gabimet tuaja
[pending revision][pending revision]
v (Reverted 1 edit by Eizabeta.h (talk) to last revision by Men14 (TwinkleGlobal))
Etiketa: Undo
(gabimet tuaja)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{për përmirësim}}
[[Skeda:Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo.jpg|thumb|200px]]
'''Shkëlqimi dhe rëniarenia e shokut Zylozylo''' është roman i shkrimtarit [[Dritëro Agolli]] i botuar më 1973.
 
Për Burokratët dhe Servilët është shkruar jo pak, por faji përgjithësisht i është hedhur njërës palë: ose eprorit arrogant, ose vartësit të përulur. Kurse në romanin humoristik të D. Agollit, Zyloja dhe Demka, shkurtime të emrave tradicionalë “Zylyftar” dhe “Demir”, ku nuk merret vesh ku fillon “modernizimi” dhe ku mbarojnë “përkëdhelja/ përqeshja”, e meritojnë plotësisht njëri–tjetrin. Të dy janë shkaktarë situatash që e bëjnë lexuesin të shkulet gazit, por edhe të pezmatohet disi. Produkt i njëri-tjetrit, ata janë njëherësh bashkëfajtorë për lëngatën që e vetëvuajnë.
Anonymous user