Dallime mes rishikimeve të "Plutoni (planet)"

6 bytes removed ,  10 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][pending revision]
v (Undid edits by 217.73.137.15 (talk) to last version by 1l2l3k)
No edit summary
{{infobox-plutoni}}
''''''Plutoni'''''' rrotullohet përtej orbitës Neptunit. Ai është shumë më i vogël së çdo planat zyrtar dhe klasifikohen tani si një Dwarf Planet = planet xhuxh. Plutoni është më i vogël së shtatë prej hënave të Sistemit Diellor (Io, Europa, Ganymede, Callisto, Titan dhe Triton).
 
<b><p>Distanca : 5.913.520.000 km (39,5 AU) nga Dielli tek pjesa më e afërt [Theksojmë : Orbita e Plutonit e ndryshon distancën] </p>
102

edits