Dallime mes rishikimeve të "Mark Sopi"

40 bytes added ,  16 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Imzot Mark Sopi (1938-2006)'''
[[Figura:Mark Sopi3.jpg]]
 
Imzot Mark Sopi u lind më 26 shkurt të vitit 1938 në fshatin [[Binça|Binçë]] të komunës së [[Vitia|Vitisë]] në Kosovën lindore. Shkollimin fillor e mbaroi në vendlindje, ndërsa shkollën e mesme në Pazin të Kroacisë. Studimet në filozofi dhe teologji i ka filluar në Zagreb ndërsa i ka përfunduar në Romë.
 
Në nëntor të vitit 1995, [[Selia e Shenjtë]] e emëroi atë ipeshkëv të komunitetit katolik shqiptar të Kosovës, post në të cilin ai trashëgoi Imzot [[Nik Prela|Nik Prelën]]. Për shkak të rrethanave që ekzistonin në atë kohë në Kosovë, Imzot Mark Sopi është shuguruar në Romë në janar të vitit 1996, post ky në të cilin ai ka shërbyer për dhjetë vjet me radhë.
 
Ipeshkëv i [[Ipeshëkvia e Kosovës|Ipeshkëvisë së Kosovës]], Imzot Mark Sopi vdiq pas një sulmi në zemër më [[1211 Janar]] [[2006]] në moshën 67 vjeçare, në Prishtinë.
 
 
----
34

edits