Dallime mes rishikimeve të "Million Dollar Baby"

1.226 bytes added ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
{{Movie-Box|
|TS=Milion Dollar Baby
|TO=Million Dollar Baby
|SP=[[ShBA]]
|VP={{F|2004}}
|Gja=132
|GO=[[Anglisht]]
|SD=[[Warner Bros.]]
|GENRE=Dramë
|FRKV=[[15 Dhjetor]] [[2004]]
|MOSH=12
|BUX=30 milion $
|FIT=216 milion $
|REG=[[Clint Eastwood]]
|AUT=[[Paul Haggis]]
|PRO=[[Clint Eastwood]],<br />[[Paul Haggis]],<br />[[Tom Rosenberg]],<br />[[Albert S. Ruddy]]
|MUZ=[[Clint Eastwood]]
|KAMER=[[Tom Stern]]
|PRE=[[Joel Cox]]
|IP=
*[[Clint Eastwood]] &mdash; Frankie Dunn
*[[Hilary Swank]] &mdash; Maggie Fitzgerald
*[[Morgan Freeman]] &mdash; Eddie "Scrap" Dupris
*[[Jay Baruchel]] &mdash; Danger Barch
*[[Mike Colter]] &mdash; Big Willie Little
*[[Lucia Rijker]] &mdash; Billie 'The Blue Bear'
*[[Brian F. O'Byrne]] &mdash; Father Horvak
|Ç=
*[[Academy Award - 2005|Academy Award]] &mdash; 8 Nominime - 5 Fitime
|}}
 
'''Million Dollar Baby''' është një [[film]] artistik nga dhe me [[Clint Eastwood]] të vitit {{F|2004}}.
 
 
== Çmime ==
:[[Academy Award - 2005]]
* '''[[Filmi]] më i miri:''' Clint Eastwood; Albert S. Ruddy
* '''[[Regjisori]] më i miri:''' Clint Eastwood
* '''[[Aktor]]ja më e mira:''' [[Hilary Swank]]
* '''Aktori më i miri dytësor:''' Morgan Freeman
 
 
:[[Golden Globe|Golden Globes 2005]]
* '''Aktorja më e mira kryesore: (''Dramë'')''': Hilary Swank
* '''[[Regjisori]] më i miri:''' Clint Eastwood
 
{{film-cung}}
24.783

edits