Dallime mes rishikimeve të "Red Hot Chili Peppers"

2.749 bytes removed ,  13 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (robot Adding: el:Red Hot Chili Peppers)
vNo edit summary
Red Hot Chili Peppers eshte nje grup rock qe eshte formuar ne shtetin e Kalifornise.Ne kete moment ajo perbehet nga:Anthony Kiedis(vokalist),Chad Smith(baterist),John Frusciante(kitarist) dhe Flea(basist).Shtetit te tzre i kane kushtuar disa kenge te tilla si:Californication,Dani California etj.Eshte nje prej grupeve me te suksesshem te atzre vitetve por dhe ne keto vite ka shume simpatiyante ne gjithe boten.
{{Infobox muzikant
| emri = Red Hot Chili Peppers
| foto = [[Figura:Rhcp-live-pinkpop05.jpg|260px]]
| titulli = Red Hot Chili Peppers live në vitin 2006
| vite aktiv = {{M|1983}} —
| prejardhja = [[Los Angeles]], [[Kaliforni]], [[ShBA]]
| instrumenti =
| zhanri = [[Funk rock]]<br />[[Alternative rock]]<br />[[Rapcore]]
| label = [[Warner Bros. Records|Warner Bros.]] <small>(1990 —)</small><br>[[EMI]] <small>(1983 — 1990)</small>
| anëtarët e tanishme = [[Anthony Kiedis]] (vokal)<br />[[Flea (muzikan)|Flea]] (bas, vokal) <br/> [[John Frusciante]] (kitare, vokal) <br/> [[Chad Smith]] (daulle)
| ish-anëtarët = [[Hillel Slovak]] <small>(i vdekur)</small> <br/> [[Chuck Biscuits]] <br/> [[Cliff Martinez]] <br/> [[Jack Irons]] <br/> [[Jack Sherman]]<br />[[Jesse Tobias]] <br/> [[D. H. Peligro]] <br/> [[Arik Marshall]] <br/> DeWayne "Blackbyrd" McKnight <br/> [[Dave Navarro]]
| webfaqja = [http://www.redhotchilipeppers.com/ www.redhotchilipeppers.com]
}}
 
 
'''Red Hot Chili Peppers''' ([[Lista e shkurtesave|Shkurtesa]]: ''RHCP'') janë një grup amerikan i njohur i muzikës rok, i cili u formua në [[Los Anxhelos]], [[Kaliforni]] në vitin [[1983]], nga [[Anthony Kiedis]] (vokal), [[Michael Balzary|Michael „Flea“ Balzary]] (bas), [[Hillel Slovak]] (kitarë) dhe [[Jack Irons]] (daulle). Përgjatë karrierës, grupi ka shkrirë me sukses në muzikën e tyre, elemente të ndryshme të rrymave [[punk]], [[funk]], [[alternativ]], [[rock]] dhe [[heavy metal]]. Deri më tani, ata kanë shitur më shumë se 60 milionë albume në të gjithë botën, ndërkohë mbajnë dhe numrin më të madh të singëllave, që kanë qëndruar në vendin e parë në “[[Billboard Modern Rock Chart]]” me 11 të tillë.
 
{{muzi-cung}}
[[Category:Grupe muzike amerikane]]
 
[[bar:Red Hot Chili Peppers]]
[[bg:Ред Хот Чили Пепърс]]
[[br:Red Hot Chili Peppers]]
[[bs:Red Hot Chili Peppers]]
[[ca:Red Hot Chili Peppers]]
[[cs:Red Hot Chili Peppers]]
[[da:Red Hot Chili Peppers]]
[[de:Red Hot Chili Peppers]]
[[el:Red Hot Chili Peppers]]
[[en:Red Hot Chili Peppers]]
[[eo:Red Hot Chili Peppers]]
[[es:Red Hot Chili Peppers]]
[[et:Red Hot Chili Peppers]]
[[eu:Red Hot Chili Peppers]]
[[fi:Red Hot Chili Peppers]]
[[fr:Red Hot Chili Peppers]]
[[fy:Red Hot Chili Peppers]]
[[ga:Red Hot Chili Peppers]]
[[gl:Red Hot Chili Peppers]]
[[he:רד הוט צ'ילי פפרז]]
[[hr:Red Hot Chili Peppers]]
[[hu:Red Hot Chili Peppers]]
[[id:Red Hot Chili Peppers]]
[[is:Red Hot Chili Peppers]]
[[it:Red Hot Chili Peppers]]
[[ja:レッド・ホット・チリ・ペッパーズ]]
[[ka:რედ ჰოთ ჩილი ფეფერსი]]
[[ko:레드 핫 칠리 페퍼스]]
[[lt:Red Hot Chili Peppers]]
[[nl:Red Hot Chili Peppers]]
[[no:Red Hot Chili Peppers]]
[[pl:Red Hot Chili Peppers]]
[[pt:Red Hot Chili Peppers]]
[[ro:Red Hot Chili Peppers]]
[[ru:Red Hot Chili Peppers]]
[[simple:Red Hot Chili Peppers]]
[[sk:Red Hot Chili Peppers]]
[[sl:Red Hot Chili Peppers]]
[[sr:Ред хот чили пеперс]]
[[sv:Red Hot Chili Peppers]]
[[tr:Red Hot Chili Peppers]]
[[uk:Red Hot Chili Peppers]]
[[uz:Red Hot Chili Peppers]]
[[zh:嗆辣紅椒]]
2

edits