Dallime mes rishikimeve të "Sarina"

931 bytes added ,  15 vjet më parë
 
Për dekontaminim mund të përdoren mjete oksiduese dhe tretje alkalike, pasi që kështu shpejtohet hidroliza e helmeve nervore luftarake në mjedis bazik. Si mjet kundër helmimit mund të përdoret një tretësirë e përbërë nga sapuni, tretje alkalike, amoniaku ose gëlqerja e klorit. Kryesisht përdoret gëlqerja e klorit për sipërfaqe jo aq të ndjeshme, kurse për ato të ndjeshme përdoren tretje të natriumkarbonatit.
 
== Ku u përdor Sarina gjerë më tani ==
 
*[[Lufta e Dytë Botërore]]: Edhe pse e posedonin këtë mjet nazistët vendosën mos ta përdorin atë.
*Në vitet e 50-ta [[ShBA]] dhe [[Rusia]] prodhuan sarinën si mjet luftarak.
*Në vitin [[1953]] vdiq 20 vjeçari Ronald Maddison, inxhinier i Royal Air Force nga Consett, County (Durham, [[Anglia|Angli]]), pas testimit të sarinës. Maddison nuk ishte i informuar mbi këtë. Atij i thanë se po merr pjesë në një testim të një medikamenti kundër kollit të thjeshtë!
*[[1980]]-[[1988|88]] : Sarina u përdor në luftën e [[Iraku|Irakut]] kundër [[Irani|Iranit]].
*Iraku e përdori atë kundër pakicës kurde në [[mars]] të vitit [[1988]] me afro 5000 viktima.
*Gjatë dy akteve terroriste të sektës japoneze Aum (në vitin [[1994]] në Matsumoto dhe më [[1995]] në [[Tokio]]) u përdor po ashtu ky helm.
 
 
{{Kujdes-med}}
[[Category:kimia]]
[[Category:mjekësi]]
1.144

edits