Dallime mes rishikimeve të "Arta Dobroshi"

206 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: de, en, fr, it, nl, pl)
No edit summary
 
Po gjatë kësaj kohe, Arta luan edhe role në filma të shkurt. Pas disa prodhimeve të mëdha si „Syri Magjik” i Kujtim Çashkut apo „Trishtimi i zonjës Shnajder”, Arta ua tërhoqi vëmendjen dy kinematografistëve belgë. Vëllezërit Dardenne i ofruan asaj rolin kryesor në një film të madh të tyre. Filmi [[Heshtja e Lornës]], e festoi premierën e tij në festivalin e 61-të në Kanë, ku aktorja shqiptare bashkë me argjentinasen Martina Gusman ishin favoritet kryesore për çminin e aktrimit. Një ngritje e pakrahasueshme, e cila u vlerësua nga të gjithë kritikët dhe nga e përditshmja franceze „Le Monde” si „Margaritar i ri i Dardenne-ve“.
 
 
 
[[Kronikë provinciale]] (2009)
 
[[Le silence de Lorna]] (2008) .... Lorna
[[Smutek paní Snajdrové]] - [[Trishtimi i zonjës Shnajder]] (2008) .... Ema
[[Syri magjik]] (2005) .... Viola