Ndryshimi mes inspektimeve të "Spektri"

1 byte added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Spektri''' është gjendje e pakufizuar e një bashkësie vlerash e cila ndryshon në një kontinuum. Për herë të parë kjo fjalë është përdorur në optikë për ta spjeguarshpjeguar dukurinë e [[Ylberi|ylberit]] dhe gjatë zbëthimitzbërthimit të [[Drita|dritës]] në ngjyra të dukshme duke përdorur prizmin. Më vonë fjala spektër mori kuptim më të gjërëgjerë dhe shfrytëzohet edhe në fusha tjera të dijes dhe shkencës.
 
{{cung}}
10.357

edits