Ndryshimi mes inspektimeve të "Administrata Kombëtare Aeronautike Hapësinore Amerikane"

v
v (roboti ndryshoj: bg:НАСА)
[[FiguraSkeda:726px-Logo-nasa-800px.png|thumb|Shenja e AKAH-s]]
'''Administrata Kombëtare Aeronautike Hapësinore Amerikane''' shkurt '''AKAH''', (në gjuhën [[Anglishtja|angleze]] '''National Aeronautics and Space Administration''', '''NASA''') u themelua në vitin [[1958]], është [[agjencia]] përgjegjëse për programe [[Hapësira|hapësinore]] publike e [[SHBA|Shteteve të Bashkuara të Amerikës]]. Fondi i saj vjetor për vitin 2007 kapi shumën prej 16.8 miliardë [[Dollari amerikan|dollarësh]]. Ajo është gjithashtu përgjegjëse për kërkime afatgjata aerohapësinore civile dhe ushtarake. AKAH dallohet nga organizata evropiane hapësinore [[Agjencia Hapësinore Evropiane|AHE]], detyrë e së cilës është vetëm bashkërenditja e projekteve hapësinore në shërbimin civil të studim-kërkimit të hapësirës.
 
Shtysa e AKAH-s është shprehja [[Latinishtja|latine]] ''ad astra per aspera'', që do të thotë: tek yjet nëpër vështirësi.
== Historia ==
=== Gara hapësinore ===
Me [[4 tetor]] [[1957]] [[Rusia|rusët]] arritën për herë të parë në historinë e njerëzimit të lëshojnë në [[Gjithësia|gjithësi]] [[sateliti]]n e parëe, të quajtur "[[Sputnik]]". Kjo risi botërore tërhoqi menjeherë edhe vëmendjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës të cilët nga ana e tyre iu kthyen përpjekjeve të tyre hapsinore që ishte ende foshnjë. Kongresi i SH.B.A-së i alarmuar nga kërcënimi i ndjerë i sigurisë së SH.B.A-së dhe udhëheqja teknologjike (e njohur si ''Sputnik Shock'' - ''Tronditja Sputnikore''), nxitoi menjëherë dhe veproi shpejt; presidenti [[Dwight D. Eisenhower]] dhe këshilltarët e tij vendosën masa dhe hapa më të matura. Disa muaj debatimesh sollën si marrëveshje se nevojitej një agjensi federale të drejtonte të gjitha veprimtaritë joushtarake në hapësirë.
 
Me [[26 korrik 1958]], presidenti Eisenhower (Ajzenhauer) shënoi Aktin Kombëtar Aeronautik dhe Hapsinor (National Aeronautics and Space Act) duke themeluar Administratën Kombëtare Aeronautike dhe Hapsinore (AKAH) - National Aeronautics and Space Administration (NASA).
 
=== Programi Apollo ===
 
=== Misione të tjera të mëparshme ===
 
=== Koha e Shatëll-it ===
 
=== E ardhmja e AKAH-s ===
 
== Misionet fluturuese hapësinore të AKAH-s ==
 
=== Fluturimet hapësinore njerzore ===
 
=== Misionet hapësinore robotike ===
 
*1973-Pioneer 10 ishte [[sonda]] e parë e cila e kaloi rripin e [[Asteroidi|asteroidëve]] midis [[Marsi]]t dhe [[Jupiteri]]t.
*1991-Galileo ishte sonda e parë e cila bëri fotografi të afërta të asteroidit Gaspra.
 
=== Lista e administratorëve të AKAH-s ===
*T. Keith Glennan (1958–1961)
*James E. Webb (1961–1968)
*Sean O'Keefe (2001–2005)
*Michael D. Griffin (2005–)
== Shiko edhe ==
* [[Gara hapsinore]]
* [[Programi Apollo]]
* [[Raketa]]
* [[Sistemi Vëzhgues Tokësor]]
== Lidhje të jashtme ==
* {{en}}[http://www.nasa.gov/ Faqja zyrtare rrjetore e AKAH-s.]
 
[[CategoryKategoria:NASA| ]]
 
[[ang:NASA]]
[[pt:NASA]]
[[ro:NASA]]
[[ru:Национальное управление США по аэронавтике и исследованию космического пространства]]
[[scn:NASA]]
[[sco:NASA]]
139

edits