Dallime mes rishikimeve të "Aosta"

12 bytes added ,  12 vjet më parë
Name in French is official
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: ar, bg, br, bs, ca, cs, cy, da, de, el, eo, es, eu, fi, fr, frp, ga, gl, he, id, it, ja, ko, la, lij, lt, ms, nap, nl, nn, no, oc, pam, pl, pms, pt, ro, roa-rup, roa-tara, ru, scn, sr, sv, tr, uk, vi, vo, war, zh)
(Name in French is official)
'''Aosta''' (Arpitan: Aoûta, [[frëngjisht]] : ''Aoste'', Arpitan: ''Aoûta'', [[italisht]] : ''Aosta'') është qyteti kryesor i [[Lugina e Aostës|Luginës dygjuhësh Aosta]] në [[Alpet]] Italiane, 110 km (68 mi) ne veri-veriperëndim të Torinos. Ajo ndodhet pranë hyrjes së tunelit italiane [[Mont Blanc]], në turmë të Buthier dhe Baltea Dora, dhe ne kryqëzimin e Madh dhe rruga e vogël Shën Bernard. Aosta nuk është kryeqyteti i krahinës, pasi këto funksione janë të ndarë nga rajoni dhe komunat.
 
== Historia ==
Anonymous user