Dallime mes rishikimeve të "Tigri"

1.273 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: so:Shabeel)
Ekzistenca e tyre është vene re në xhunglën e Travancores, ato janë të ngjashëm me panterën e zezë. Njeri prej tyre u vra në 1895.
 
 
 
Karakteristikat fizike, taksonominë dhe Evolucioni
 
Mbetet më i vjetër i një mace tigër-si, të quajtur Panthera palaeosinensis, janë gjetur në Kinë dhe Java. Kjo specie ka jetuar rreth 2 milion vjet më parë, në fillim të epoka e akullnajave, dhe ishte më i vogël se një tigër moderne. Fosilet më të hershme e Tigers vërtetë janë të njohura nga Java, dhe janë mes 1,6 dhe 1,8 milion vjet të vjetra. fosilet dallueshme nga epoka e akullnajave e hershme dhe të mesme u zbuluan edhe në depozitat nga Kina, dhe Sumatra. Një specia e quajti Trinil tigër (Panthera tigris trinilensis) jetoi rreth 1.2 milion vjet më parë dhe është i njohur nga fosilet e gjetura në Trinil në Java.
Tigrat e parë arritën në Indi dhe Azinë veriore në fund epoka e akullnajave, duke arritur lindore Beringia (por jo kontinentin amerikan), Japoni, dhe Sakhalin. Fosilet gjetur në Japoni tregojnë se tigrat lokale, si specia mbijetuar ishull, më të vogla se forma kontinent. Kjo mund të jetë për shkak të fenomenit, në të cilën madhesise trupore është e lidhur me hapësirë të mjedisit (shih dwarfism kufizuar), ose ndoshta në dispozicion të pre. Deri në holocenit, Tigrat jetuar edhe në Borneo, si edhe në ishullin e Palawan në Filipine.
 
== Shih edhe ==
Anonymous user