Ndryshimi mes inspektimeve të "Magjia"

11 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: nn:Magi; cosmetic changes
v (roboti shtoj: sh:Magija)
v (roboti shtoj: nn:Magi; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Pentagrami magjik.jpg|thumb|200px|Simboli gjatë mesjetes]]
 
'''Magjia''' është dukuri e cila e tejkalon horizontin e dijenisë së shoqërisë në të cilën shumica e njerëzve jeton.
I pari qe futi termin "magjistar" ne fjalorin e Greqisë ishte Euriditi, i cili e perdori kete fjale për te treguar nje prift te Peresise Antike. Qe nga shekulli VI p.e.s. termi "mageia" perdorej për te perkufizuar praktika ose rituale te trashëguara nga Persia. Pikerisht kultura helene shkriu elementet magjike me ato astrologjike e alkimike, për ti dhene shkas lindjes se shume spekullimeve ne shekujt qe do pasonin.
Ne letersine latine janë gjetur shume dëshmi ne lidhje me magjine.
Vrasje te mistershme, kafshe qe flasin, statuja qe ecin, metamorfoza, medaljone qe kurojne janë vetem disa nga elementet qe citohen ne veprat e Oracit, Porfirit, Plinit apo Virgjilit. Ne panoramën letrare te magjisë latine, vendin e pare e zene pa dyshim "Metamorfozat”. Apuleio është nje nga shkrimatret e pare te asaj epoke qe ka folur për magji ne librin e tij “Gomari i Arte”. Ne fakt vete Apulieo është gjykyar për ushtrim magjie pasi u perpoq qe me ane te disa fomulave te bindte nje vejushe qe te martohej me te ne menyre qe te perfitonte nga pasuria e saj. Sipas ligjeve te Romës çdokush qe përdorte magjinë për qëllime përfitimi ndëshkohej rëndë deri me vdekje.
 
== Rënia e Magjisë ==
 
Ne shekullin XVII kur magjia ishte ne kulmin e saj dhe pritej te merrte nje zhvillim akoma më të madh ndodhi krej e kunderta. Shkenca përparonte dhe vazhdonte të jepte shpjegime të fenomeneve qe deri ne ate moment ishin abstrakte. Një nga emrat qe u dallua për sulmin e ashpër ndaj doktrines se magjisë ishte [[Francis Bacon]]i. Rënia e magjisë u përshpejtua edhe nga mendimtarë te shquar si [[Rene Descartes|Dekarti]] dhe Hobbes. Gjithashtu në shekullin XVII [[Iluminizmi]] e mundi magjinë por pa arritur ta zhdukte përfundimisht atë.
 
== Magjia ne shekullin e XIX ==
== Magjia Sot ==
 
Imazhi i magjise ne ditet e sotme nuk është fort i qartë, kjo fale dhe e kaosit qe ekziston mbi doktrinen magjike. Teorikisht gjërat janë si ne lashtesi, kushtet për te bërë magji janë pak a shume te njejtat por gjithnje te varuara nga yjet, formulat, shpirtërat dhe sendet magjike. Tematikat qe hasen gjate studimit te magjise kryesisht kanë te bëjnë me lidhjet e saj me shkencën dhe fenë, por dhe funksionin e saj shoqeror. Magjia është nje fenomen qe ka lindur njeheresh me qyteterimet me te lashta, ndersa sot është kthyer dhe ne objekt studimi, antropologjia kulturore, etnologia dhe psikologjia. [[Category:Shoqëri]]
 
[[Kategoria:Shoqëri]]
 
[[ar:سحر]]
[[mk:Магија (паранормално)]]
[[nl:Magie]]
[[nn:Magi]]
[[no:Magi]]
[[pl:Magia]]
139

edits