Ndryshimi mes inspektimeve të "Awake"

4.822 bytes removed ,  10 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit
v (roboti shtoj: ja:アウェイク)
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
{{Infobox album
| emri = Awake
| tipi = Studio
| artisti = [[Dream Theater]]
| kopertina = Awake.jpg
| lëshimi = [[4 tetor]] {{M|1994}}
| inçizimi = Maj – Korrik 1994<br />One On One studios<br />Devonshire studio
| zhanri = [[Progressive metal]]
| zgjatja = 1:15:01
| label = [[Elektra Records|EastWest]]
| producenti = [[John Purdell]]<br />[[Duane Baron]]
| review =
| kronologjia =
| albumi i fundit = ''[[Images and Words: Live in Tokyo]]''<br />({{M|1993}})
| ky album = '''''Awake'''''<br />(1994)
| albumi tjetër = ''[[A Change of Seasons]]''<br />({{M|1995}})
}}
 
'''''Awake''''' është albumi i katërt i [[progressive metal]] bendit [[Dream Theater]], i lëshuar më
[[4 tetor]] {{M|1994}}. Albumi është shumë më i rëndë dhe më i zymtë se albumet e mëparshme të bendit, si dhe është albumi i fundit me sintisajzeristin [[Kevin Moore]].
 
== Këngët ==
# "6:00" – 5:31 <small>(muzika nga Dream Theater, teksti nga Moore)</small>
# "Caught In A Web" – 5:28 <small>(Dream Theater, Petrucci/LaBrie)</small>
# "Innocence Faded" – 5:43 <small>(Dream Theater, Petrucci)</small>
# "A Mind Beside Itself: I. Erotomania" – 6:45 <small>(Dream Theater, instrumentale)</small>
# "A Mind Beside Itself: II. Voices" – 9:53 <small>(Dream Theater, Petrucci)</small>
# "A Mind Beside Itself: III. The Silent Man" – 3:48 <small>(muzika dhe teksti nga Petrucci)</small>
# "The Mirror" – 6:45 <small>(Dream Theater, Portnoy)</small>
# "Lie" – 6:34 <small>(Dream Theater, Moore)</small>
# "Lifting Shadows Off A Dream" – 6:05 <small>(Dream Theater, Myung)</small>
# "Scarred" – 11:00 <small>(Dream Theater, Petrucci)</small>
# "Space-Dye Vest" – 7:29 <small>(muzika dhe teksti nga Moore)</small>
 
== Anëtarët pjesëmarrës ==
* [[James LaBrie]] – [[vokalisti|vokal]]
* [[Kevin Moore]] – [[tastiera (instrument)|tastierë]]
* [[John Myung]] – [[bas kitara|bas kitarë]]
* [[John Petrucci]] – [[kitara|kitarë]]
* [[Mike Portnoy]] – [[bateritë (muzikë)|bateri]]
 
== Shënime ==
* Këngët 4,5,6 formojnë një [[suita|suitë]] tri-pjesëshe të quajtur [[A Mind Beside Itself]]. Ato janë të quajtura kështu në pjesën e brendshme të kopertinës së [[CD]]-së; sidoqoftë, në pjesën e jashtme të kopertinës këto këngë janë të rradhitura individualisht, duke mos u përmendur fraza "A Mind Beside Itself". Secila nga këto këngë është e treguar veçmas në CD, dhe Dream Theater zakonisht i trajtonjnë ato si këngë të veçanta (individuale) në koncertet e tyre. Por, sidoqoftë, ato janë performuar edhe së bashku (njëra pas tjetrës) në koncertin [[Live Scenes from New York]] me emrin "A Mind Beside Itself", pjesa I, II, dhe III.
* Ngjashëm, këngët "The Mirror" dhe "Lie" mund të thuhet se janë pjesë të një kënge të ndarë në gjysmë. Ato lidhen shumë rrjedhshëm në mes veti dhe gjasojnë shumë me pjesën e këngës "The Mirror" e cila përsëritet në mënyrë alternative në solo-n e "Lie". Edhe pse janë të shkruara nga anëtarë të ndryshëm të bendit, ato ndajnë temat e njëjta: tradhëtinë, besën dhe humbjen e kontrollës.
* [[Kevin Moore]] pas inçizimit të albumit shpalli se do të largohej nga bendi, gjë kjo që sipas [[John Petrucci]]-t ishte e papritur. Kështu ai u përjashtua edhe nga proceset e bërjes së albumit (si p.sh. miksimit) dhe nuk u paraqit në dy video-klipet e inçizuara nga bendi.
* Bendi kurrë nuk e ka performuar këngën "Space-Dye Vest" live. [[Mike Portnoy]] ka deklaruar se ata nuk dëshirojnë që ta performojnë këtë këngë pa Kevin Moore, sepse "kënga është e tij", dhe ata nuk do ta përfhinin në album po ta dinin se Moore do ta linte bendin. Moore-it iu janë dhënë disa shansa që ta performojë këtë këngë bashkë me pesë anëtarët e Dream Theater, por deri më tani ai i ka refuzuar të gjitha.
* Në një shënim të demos së albumit, Mike Portnoy shkruan: ''"Në prapavështrim, teksti i Kevin-it në këngën "6:00" dhe teksti i John-it në "Innocence Faded" tregojnë të dy anët e keqësimit të marrëdhënieve në mes tyre.
 
== Grafiku performues ==
'''[[Billboard 200]]''':
* ''Awake'' - #32
'''UK Top 75 Albums''':
* ''Awake'' - #65
'''Billboard Mainstream Rock Singles''':
* "[[Lie]]" - #38
 
 
{{Dream Theater}}
 
[[Kategoria:Dream Theater albume]]
[[Kategoria:Albume 1994]]
[[Kategoria:Progressive metal albume]]
 
[[bg:Awake]]
[[de:Awake (Dream Theater)]]
[[en:Awake (Dream Theater album)]]
[[es:Awake (álbum de Dream Theater)]]
[[fi:Awake]]
[[fr:Awake (album de Dream Theater)]]
[[he:Awake]]
[[hr:Awake]]
[[hu:Awake]]
[[it:Awake (Dream Theater)]]
[[ja:アウェイク]]
[[lt:Awake]]
[[nl:Awake (Dream Theater album)]]
[[no:Awake (Dream Theater-album)]]
[[pl:Awake (album Dream Theater)]]
[[pt:Awake (Dream Theater)]]
[[ru:Awake]]
[[sv:Awake]]
49

edits