Dallime mes rishikimeve të "Gjeologjia"

145 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
'''Gjeologjia''' është shkenca që studion Tokën në mënyrë të gjithanëshme. Emri gjeologji rrjedh nga fjala greke geo tokë dhe logos shkencë. Ajo mundohet të spjegoj se si është formuar [[Toka]] dhe si ndryshon ajo. Studion përbërjen e Tokës, ndertimin e saj, mënyrën e formimit të Tokës si trup qiellor si dhe historinë e Tokës që nga formimi i saj deri në ditet e sotme. Shkencëtarët të cilët merren me këtë shkencë quhen gjeologë dhe studiojnë truallin (dheun) e shkëmbinjtë. Me termin "gjeologji", ne fakt nenkuptohet teresia e shkencave te tokes, mes te cilave ndodhet dhe gjeologjia vete si nendege qe studion shkembinjte dhe ndertimin gjeologjik te nje rrajonirajoni apo krejt tokes.
Kjo shkence gjen zbatim ne studimin e vendburimeve te mineraleve te ngurta, naftes, materialeve te ndertimit, dhe burimeve te ujrave nentokesore.
 
[[Skeda:Gjeologjia e Ballkanit qendrore.jpg|right|400px|thumb|Gjeologjia e Ballkanit qendrore]]
211

edits