Dallime mes rishikimeve të "Ratko Mlladiq"

337 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: fy:Ratko Mladić, he:ראטקו מלאדיץ')
 
Pas i kreu shkollen fillore shkon në [[Sarajevë]], ku një kohë punon si metalgdhenës në ndërmarrjen “Tito”. Shum shpejt ndrroi mendjen dhe u orientu në shkollim të mëtutjeshëm dhe niset për [[Beograd]] ku krynë shkollën industrialeushtarake në [[Zemun]]. Në APJ hynë me anë të konkursit në Akademinë ushtarake në vitin 1961. Akademinë e kryen me sukses si i gjashti në klasën e vet, ndërsa në shatator të vitit 1965 pranohët në shërbim aktiv në APJ.
 
===Arrestimi i tij===
Arestimi i tij ndodhi me 26 Maj Te viti 2011 arstimi i tij u be nga Polica Serbe ne nje fashtat Serb Ratko Mlladiq kisht ndruar emrin. Emri i tij ishte Milorad Komodiq.
Ratko Mladiqi esht ishete Komandat i forcave Serbe ne Luften e [[Bosjës]] a esht i akuzuar per krime Lufte nga Gjykata e Lartë e [[Hagës]].
 
 
[[Category:Serbë]]
434

edits