Dallime mes rishikimeve të "Teatri "Skampa""

459 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Teatri “Skampa” ndodhet në qytetin e Elbasanit. Është krijuar zyrtarisht në 16 korrik të vitit 1962 dhe ka një kapacitet prej 292 vendesh. Akustika e këtij teatri është një nga më të mirat në Shqipëri. Ndërsa premiera e parë u vu në skenë në 28 tetor të po atij viti. Trupa e teatrit “Skampa” ka vënë në skenë dramën “Shtatë Shaljanët” dhe komedinë “Njeriu që pa vdekjen me sy”, të dramaturgut rumunme origjinë shqiptare Viktor Eftimiu. Komedia, me regji të Lec Shllakut, e cila u vu në skenë në vitin 1970, u ndoq nga afër nga dramaturgu Eftimiu, i cili vlerësoi lojën e aktorëve në përgjithësi, sidomos interpretimin e aktorëve Shpëtim Shmili, Robert Ndrenika dhe Haxhi Sejko. Deri në vitet 1980 trupa profesioniste e teatrit “Skampa” vuri në skenë mbi 30 drama e komedi, mes të cilave dhe shfaqjen “Familja e peshkatarit”, e cilësuar si një ndër më të sukseshmet. Të mirëpritura nga artdashësit kanë qenë dhe shfaqjet “Shërbëtori i dy zotërinjve”, “Dy krisma në Paris”, “Engjëjt e skëterrës”, “Turneu”, “Nepërka”, të cilat mbajnë ‘vulën’ e këtij teatri. Ata që kanë interpretuar janë nderuar me tituj të lartë si “Artist i Popullit”, “Artist i merituar”,“Aleksandër Moisiu’, etj.
 
Më 4 gusht 2011 Përfshihet nga flakët teatri “Skampa” në qytetin e Elbasanit.Zzjarri ka përfshirë ambjentet e brendshme. Janë djegur skena, holli, karriget, gjithçka e shkrumbuar. Godina e ndërtuar në vitin 1930 u shkrumbua brenda pak orëve.
 
Mësohet se zjarri ra fillimisht në një hotel ngjitur me teatrin por më pas ai u përhap duke prekur edhe atë.
 
[[Skeda:http://www.shekulli.com.al/shekulli/wp-content/uploads/2011/08/skampa111.jpg]]
[[Kategoria:Teatro|Skampa]]
[[Kategoria:Ndërtimtari]]
Anonymous user