Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Staphorst (kthjellim).


Staphorst është një komunë në provincën OverijsselHolandë me sipërfaqe 135.7 km² dhe popullsi 16154 banorë[1]. Staphorst është kryeqendra e komunës.

Staphorst
—  komuna  —
stema_figuraStaphorst vlag.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Overijssel – stema Overijssel
Kryeqëndra Staphorst
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°37′59″V 6°12′00″L / 52.633°V 6.2°L / 52.633; 6.2 (Staphorst)Koordinatat: 52°37′59″V 6°12′00″L / 52.633°V 6.2°L / 52.633; 6.2 (Staphorst)
Sipërfaqja 135,7 km2
Popullsia 16.154 banorë 2010
Dendësia 119,04 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0522
Kodi Postar 7715, 7950-7955
Kodi statistikor 0180
Staphorst is located in Hollandë
Staphorst
Staphorst
Staphorst – harta_foto
www.staphorst.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Provinca Overijssel