Stari Grad (Boshnjake shqiptim: [stâːriː grâːd]; anglisht: Qyteti i Vjetër) është një komunë në Sarajevë, Bosnje dhe Hercegovinë. Kjo është pjesa më e vjetër dhe historikisht pjesa më e rëndësishme e Sarajevës. Në zemër të tij është Bashčarshia, sektori i tregut të vjetër të qytetit ku u themelua nga Perandoria Osmane, më saktë nga gjeneral Isa-Beg Isakoviqi në shekullin e XV.

DemografiaRedakto

 
Stari Grad është shënuar me numrin 7 - Harta e Kantonit të Sarajevës.
 
Stari Gradi pamje drejt Sarajevës
 
Bashčarshia, qyteti i Vjetër i Sarajevës,

1971Redakto

126,598 gjithsej

  • Boshnjakët- 74,354 (58.73%)
  • Serbët - 27,658 (21.84%)
  • Kroatët - 12,903 (10.19%)
  • Jugosllavët - 5,944 (4.69%)
  • Të tjerët - 5,739 (4.55%)

1991Redakto

50,744 gjithsej

  • Boshnjakët - 39,410 (77.66%)
  • Serbët - 5,150 (10.14%)
  • Kroatët - 1,126 (2.21%)
  • Jugosllavët - 3,374 (6.64%)
  • Të tjerët - 1,684 (3.35%)

Shih edheRedakto

BinjakëzimeRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Koordinatat: 43°52′00″V 18°26′00″L / 43.866667°V 18.433333°L / 43.866667; 18.433333