Papa Stefani V ( l. ?, Roma - v. 14 shtator 891, Roma) ishte papa i 110 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më korrik/gusht 885 dhe deri më 14 shtator 891. Paraardhës i tij ishte papa Adriani III, ndërsa pasardhësi papa Formoso.

Papa Stefani V
Stephen V.jpg
papa i 110 i Kishës Katolike
Zgjedhja korrik/gusht 885
Shugurimi peshkopal shtator 885
Fundi papatit 14 shtator 891
Paraardhësi papa Adriani III
Pasardhësi papa Formoso
Lindja Roma, ?
Vdekja Roma, 14 shtator 891
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Adriani III
Papë
korrik/gusht 88514 shtator 891
Pasardhësi 
papa Formoso