Stephan Lichtsteiner

futbollist zviceran

Stephan Lichtsteiner (lindur më 16 janar 1984) është një futbollist zviceran që luan momentalisht me skuadrën italiane JuventusSerie A dhe me kombëtaren zvicerane. Pozicioni i tij i zakonshëm është mbrojtës i djathtë, por ai mund të luaj edhe në si sulmues anësor i djathtë.

Stephan Lichtsteiner
Stephan Lichtsteiner - Switzerland vs. Argentina, 29th February 2012.jpg
Lichtsteiner duke luajtur për Zvicrën në vitin 2012
Të dhënat personale
Emri i plotëStephan Lichtsteiner
Data e lindjes (1984-01-16) 16 Janar 1984 (36 vjeç)
Vendi i lindjesAdligenswil, Zvicra
Gjatësia1.83 m
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualArsenal
Numri12
Karriera në rini
1991–1996FC Adligenswil
1996–2000Luzern
2000–2001Grasshoppers
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2001–2005Grasshopper79(4)
2005–2008Lille89(5)
2008–2011Lazio100(3)
2011–2018Juventus201(12)
2018–Arsenal12(0)
Ekipi kombëtar
2003–2005Zvicra U2130(1)
2005–Zvicra59(4)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 1 shtator 2013 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 7 shtator 2013

Vitet e hershmeRedakto

KarrieraRedakto

LilleRedakto

LazioRedakto

JuventusRedakto

KombëtarjaRedakto

Jeta personaleRedakto

StatistikatRedakto

Golat me KombëtarenRedakto

TrofeRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

 
Stephan Lichtsteiner