Strigar ose Strighar, (Italisht: San Cosmo Albanese) është një fshat dhe Komunë në Provincën e Kozencës në rajonin e KalabrisëItalisë jugore.

Strigar
Komunë
Vendndodhja
Strigar is located in Itali
Strigar
Strigar

Koordinatat: 39°35′0″V 16°25′0″L / 39.58333°V 16.41667°L / 39.58333; 16.41667

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kalabria
Provinca Kozenca
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 14 km2
Dendësia 45.79 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Shenjti mbrojtës Shën Kozmai dhe Shën Damiano
Dita e shenjtit 27 shtator
Koordinatat 39° 35′ 0″ Veri

16° 25′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.sancosmoalbanese.cs.it


Vendodhja e Komunës së Strigarit në Provincën e Kozencës

Shumica e popullsisë së fshatit janë shqiptarë. Banorët e parë që krijuan fshatin ishin të krishterë shqiptarë që emigruan në Itali pas shtypjes së rezistencës së Shqipërisë kundër perandorisë osmane. Kjo është arsyeja pse fshati quhet San Kozmo Albaneze.