Sund është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 100 km² dhe popullsi 5795 banorë[1].

Sund
Stema zyrtare e Sund
Popullsia
 • Gjithsej5.795
Faqja zyrtarewww.sund.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Sund – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto