Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sunndal (kthjellim).


Sunndal është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1712 km² dhe popullsi 7333 banorë[1].

Sunndal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Sunndal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Sunndalsøra
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Tove-Lise Torve (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°36′V 8°38′L / 62.600°V 8.633°L / 62.600; 8.633 (Sunndal)Koordinatat: 62°36′V 8°38′L / 62.600°V 8.633°L / 62.600; 8.633 (Sunndal)
Sipërfaqja 1.712 km2
Popullsia 7.333 banorë 2007
Dendësia 4,28 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sunndaling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1134
Vendndodhja
Sunndalsøra is located in Norvegjia
Sunndalsøra
Sunndalsøra
Sunndal – harta_foto
www.sunndal.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Sunndal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto