Susana González është një aktore dhe modele nga Meksika, lindi më 2 tetor 1973Calera, fshat i rrethit Zacatecas, Meksiko. Për të realizuar ëndërrën e saj të madhe, asaj ju desh të bënte një sakrificë të madhe, ajo ndryshon qytet edhe ikën në Meksiko.

Mundësinë e parë për të interpretuar në një telenovelë e ka kur ishte 23 vjeçe, të titulluar Sentimientos ajenos (1996), ku luan Normen, bashkë me meksikanen Yolanda Andrade dhe portorikanin Carlos Ponce.

Gjatë xhirimeve të telenovelës Velloja e nuses në vitin 2003 ajo pati një romancë me protagonistin Eduardo Santamarina.

Në vitin 2008 ajo shpalli se pret një fëmijë të quajtur Jose Santiago.


Telenovela dhe filmat

Redakto